پسیو – انواع سوکت شبکه

سوکت های شبکه که به آنها کانکتور نیز گفته می شود در دسته بندی های RJ11, RJ45, RJ48 قرار می گیرند، RJ11 همان سوکت تلفن است و برای کابل تلفن و ارتباطات حداکثر سه زوج استفاده می شود، داخل این کانکتورتور ها دو، چهار و یا شش اتصال مسی قرار گرفته است که با توجه به مورد استفاده این ارتباط در پسیو از هرکدام ازین انواع استفاده می شود.

کابل های شبکه در پسیو انواع مختلفی دارند، در صورتی نیاز به اطلاعات بیشتری در مورد کابل های شبکه دارید اینجا کلیک کنید، برای هر کابل در هر دسته بندی سوکت شیشه ای مخصوص خود آن وجود دارد و بازهم برای یک دسته بندی کابل با توجه به جنس، ضخامت و شیلد دار بودن یا نبودن آن کانکتور متفاوتی وجود دارد.ولی در همگی آنها از  کانکتور های  RJ45, RJ48 استفاده می شود. کابل های شبکه ای که در پسیو استفاده می شوند دارای رنگ بندی مشخصی هستند و از چهار زوج سیم یعنی 8 رشته سیم مسی تشکیل شده اند.

جهت سوکت زدن کابل شبکه در پسیو باید رنگ بندی را طبق استاندارد انجام داد، دو استاندارد برای این کار وجود دارد، استاندارد T-568A که به آن اصطلاحا کلاس A  هم گفته می شود و ترتیب رنگ ها به صورت 1-سفید سبز 2- سبز 3-  سفید نارنجی 4- آبی 5- سفید آبی 6-نارنجی 7-سفید قهوه ای 8-قهوه ای می باشد، اما استاندارد T-568B که به آن کلاس B نیز گفته می شود جایگزین کلاس A شد البته ناگفته نماند که هنوز روی دستگاه هایی مثل پچ پنل ها هر دو استاندارد تعبیه شده اند و می توان از آنها استفاده کرد به شرطی که آنطرف کابل هم با استاندارد طرف دیگر یکی باشند و در یک رنگ بندی باشند.

پسیو-سوکت شبکه

و اما رنگ بندی کابل در استاندارد T-568B جهت سوکت زدن به صورت 1-سفید نارنحی 2- نارنجی 3- سفید سبر 4-آبی 5-سفید آبی 6- سبز 7- سفید قهوه ای 8- قهواه ای می باشد. در پسیو برای استفاده ازین کانکتور باید کابل را به مقدار مشخصی لخت کرد و بعد از مرتب کردن برا اساس رنگ بندی آن را داخل سوکت به شکل صحیح وارد میکنیم و از دستگاهی به نام کریمپر که به آن آچار شبکه نیز گفته می شود استفده می شود، به زودی در ویدئو آموزشی نحوه صحیح سوکت زدن را به شما عزیزان آموزش خواهیم داد.

نکته این که گاهی در پسیو میخواهیم تنها دو کامپیوتر را بصورت مستقیم به هم وصل کنیم، آنگاه باید یک طرف کابل شبکه را در استاندارد A و طرف دیگر را در استاندارد B  سوکت بزنیم اصطلاحا به این نوع از کابل شبکه کابل کراس که به معنی منقطع یا ضربدری می باشد گفته می شود. البته تنها مورد استفاده از کابل کراس فقط مربوط به اتصال دو کامپیوتر بهم نمی شود و در اتصال یک کامپیوتر به یک روتر همچنین اتصال یک روتر به یک فایروال نیز از این نوع کابل استفاده می شود.

در پسیو دانستن این موضوع هم خالی از لطف نیست که در کابل شبکه رنگ های آبی و سفید آبی مسئولیت انتقال صدا را به عهده دارند(البته در حالت کلی غیر فعال می باشند و در صورتی که در شبکه های 1000 مورد استفاده قرار گیرند در ارسال و دریافت اطلاعات به کار برده می شود)، کابل های نارنجی و سفید نارنجی جهت دریافت داده ها به کار برده می شوند و کابل های سفید سبز و سبز هم جهت انتقال داده ها مورد استفاده قرار می گیرند، اما کابل های قهوه ای و سفید قهوه ای که عموما به عنوان کابل بکاپ شناخته می شوند در صورت استفاده از شبکه 1000 وارد می وشند و در شبکه های 100 هیچ کاربردی ندارند، همچنین در هنگام استفاده از سویچ POE وظیفه انتقال برق را بع عهده می گیرند.

پسیو - آچار شبکه

بسیاری از مواقع در پسیو به جای سوکت زدن سر کابل یک طرف را در پچ پنل پچ می کنند و طرف دیگر را در وسیله ای بنام کیستون پچ می کنند کیستون دقیقا کارکردش شبیه سوکت شبکه می باشد با این تفاوت که اصطلاحا مادگی می باشد و معمولا بصورت یک پریز عمل می کند و زمانی که میخواهیم از آن ارتباط بگیریم باید از یک پچ کرد استفاده کرد و در نهایت با ارتباط کابل های موجود در پچ پنل با سوئیچ و از سوی دیگر با ارتباط آن سر کابل با دستگاه استفاده کننده در شبکه این ارتباط برقرا می گردد.

پچ پنل

اگر شما در محلی کار پسیو انجام میدهید که رک برای آن تعبیه شده است و یا قرار است این اتفاق بیوفتد، قطعا مشخص است اصول شبکه استاندارد باید به خوبی در آن رعایت شود، یکی ازین اصول نحوه مدیریت کابل های شبکه داخل رک است، به این صورت که کابل های شبکه نمیتوانند در رک بصورت بی نظم به حال خود رها شوند و یا کانکتور بخورند و مستقیم به سویچ وصل شوند، به همین دلیل از قطعه ای به نام پچ پنل استفاد می شود و تمامی کابل های شبکه داخل این پچ پنل پانچ می شوند، بزرگترین حسن این عمل منظم بودن و راحت بودن مدیریت و تصمیم گیری در مورد وصل بودن و قطع بودن یک نود می باشد.

پسیو-آرایش

هر پورت در پچ پنل لیبل می خورد و به راحتی می توان آنرا با شماره نود تطبیق داد، برای قطع و وصل کردن و همینطور موضوع رفع ایرادات پسیو این کار بسیار حائز اهمیت می باشد، پچ پنل ها انواع مختلفی دارند 24 پورت 48 پورت و …همچنین پچ پنل ماژولار یکی دیگر ازین انواع می باشد که در صورت نیاز قابلیت این را دارد که پورت های بیشتری را به آن اضافه کرد. از دیگر مزایای پچ پنل ماژولار این است که انواع پورت ها مانند شبکه و یا فیبر را به راحتی می توان داخل آن تعبیه کرد و در آرایش رک و مدیریت انظباط رک و پسیو بسیار تاثیر گذار است.

جهت تکمیل توضیحات مربوط به پچ پنل این موضوع هم باید دقت شود، همانطور که برای انواع کابل شبکه(شیلد دار و…) از سوکت های مختص به خود آن استفاده می شود در استفاده از پچ پنل هم این موضوع مهم می باشد، همچنین جهت اتصال پچ پنل داخل رک می توان از نوع معمولی استفاده کر که توسط چهار پیچ داخل رک بسته می شوند و یا از نوع کشیویی که قاب آن جداگانه داخل رک بسته می شود و پچ پنل بصورت کشویی داخل آن قابل ثابت قرار می گیرد.

پسیو - پچ پنل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست