دوربین مدار بسته

دستگاهی الکترونیکی است که ورودی آن به صورت ضبط تصاویر و خروجی آن نمایش  تصاویر ضبط شده روی نمایشگر می باشد.

دوربین های مدار بسته در مکان های مشخصی که میخواهیم تصاویر آن منطقه رکورد شود قرار می گیرند و توسط کابل های ارتباطی که با توجه به نوع دوربین انواع مختلفی دارند به دستگاهی به نام DVR و یا NVR (در ادامه معرفی می گردند) که وظیفه مدیریت و برنامه ریزی دوربین ها را دارد، متصل می گردند.

دستگاه DVR: این نام مخفف Digital video recorder  می باشد و همانطور که از نام آن مشخص است، ضبط کننده تصاویر در فرمت دیجیتال می باشد، این دستگاه با توجه به تعداد دوربین مدار بسته استفاده شده انواع مختلفی دارد، بصورت 4 کانال و یا 8 کانال و تعداد مختلفی با توجه به نیاز مصرف کننده طراحی شده اند.

تنظیم دستگاه DVR

این دستگاه دارای تنظیمات زیادی می باشد که میتوان بوسلیه آن همه دوربین ها را مدیریت کرد، در چه شرایطی فیلم ها را رکورد کنند (به عنوان مثال همیشه ضبط کنند و یا زمانی که تحرکی در مقابل دوربین مدار بسته مشاهده کرد رکورد کند)، تا چه مدت فیلم های ضبط شده را نگهدارد و قابلیت های دیگری که با توجه به مدل دستگاه متفاوت می باشند.

دستگاه NVR: این نام مخفف  Network video recorder می باشد، که معرف یک دستگاه ضبط تصویر تحت شبکه می باشد، این دستگاه از دوربین های معمولی و ارتباط های CVBs، AHD، HDCVI، HDTVI پشتیبانی نمیکند و تنهای دوربین های تحت شبکه (IP Camera) قابلیت اتصال به این دستگاه را دارند.

این دستگاه در کل یک شبکه از طریق کنسول وب، برنامه ارائه شده توسط سازنده و …. به راحتی در دسترس می باشد،NVR امکان ضبط تصاویر در دستگاه های استورج موجود در شبکه مانند NAS را دارد و مانند DVR  لزوما نیاز به جایگیری هارد دیسک در داخل خود ندارد.

لذا، برای استفاده از دوربین مدار بسته باید یکی از دستگاه های NVR یا DVR را بسته به نوع زیرساخت و دلایل استفاده به کار گرفت و دوربین ها را مدیریت کرد.

سامانه ارتباطات آکام از پیشگامان راه اندازی سرویس های امنیتی و انواع دوربین های مدار بسته در سراسر ایران می باشد.

دوربین مدار بسته
فهرست