پسیو شبکه

معماری شبکه

از اصول مهم انجام پروژه های پسیو و کابل کشی شبکه نقشه برداری می باشد، هر پروژه ای چه کوچک و چه بزرگ نیاز به رکورد جزئیات جهت داشتن اطلاعات جامع در مورد نحوه کابل کشی دارد، به این صورت که ابتدا محل انجام پروژه بازدید می شود و یک نقشه کلی از محل تهیه می گردد، سپس محل چیدمان نود ها، مسیر کابل کشی، جایگیری رک و… مشخص میشود، هم اکنون وقت طراحی یک نقشه کامل از پسیو شبکه پروژه می باشد.

مهمترین دلیل این نقشه کشی، پیدا کردن بهترین راهکار در سریع ترین زمان برای حل مشکلات احتمالی می باشد، معمولا نقشه های پسیو در نرم افزار های اوتوکد و ویزیو طراحی می شوند. در ادامه نمونه ای از نقشه پسیو در یک پروژه را خواهیم دید.

تصور کنید در یک کارخانه خیلی بزرگ که ده ها سالن در آن وجود دارد کار پسیو شبکه را انجام داده اید و تمامی این سالن ها به هم متصل شده اند، حال ارتباط شبکه یکی از سالن ها قطع می شود، در این شرایط واقعا چطور میخواهید محل قطعی را پیدا کنید! اما اگر نقشه شبکه این پروژه را قبلا طراحی و ترسیم کرده باشید این کار بسیار ساده و راحت حل می شود، چرا که در نقشه مشخص است ارتباط سالنی که قطع است از کجا وارد شده و به همان نقطه مراجعه می کنید و تست های شبکه را انجام داده و دلیل قطعی را متوجه می شوید و آن را برطرف می کنید.

لذا، پس از تهیه نقشه وارد مراحل اجرایی پسیو می شویم، در هر پروژه پسیو تجهیزات و قطعات بسیاری به کار گرفته می شوند که در ادامه به معرفی و توضیح این تجهیزات خواهیم پرداخت.

نقشه پسیو

رک

در هر پروژه با توجه به شرایط شبکه از رک های مختلفی استفاده می شود، رک دیواری یا ایستاده در اندازه های مختلفی جهت استفاده در پروژه های پسیو طراحی شده اند، ابعاد پروژه پسیو و تعداد نود های شبکه و قطعات الکترونیکی تحت شبکه مشخص می کند از چه تجهیزاتی باید استفاده شود، به عنوان مثال پروژه ای که تنها در آن ده نود شبکه وجود دارد و هیچ سروری هم در آن استفاده نمی شود و تنها از یک سویچ و یک مودم استفاده می شود نیاز به یک رک دیواری عمق 50 با 4 یونیت دارد.

اما پروژه پسیو مانند دیتا سنتر که تعداد زیادی سرور در آن قرار دارد نیازمند رک های استاندارد و اساسی در ابعاد بزرگی مانند رک های ایستاده 47 یونیت در عمق های 60 و 80 و 100 می باشد، چرا که سرور های زیادی باید در آنها قرار گیرد و همچنین تجیهیزات دیگری مانند پاور ماژول و یا سویچ ها در آن جای گیرند.

شرایط محیطی رک

جایگذاری رک در پسیو بسیار مهم می باشد، رک باید جایی قرار گیرد که در دسترس عموم نباشد و در اتاقی تعبیه شود که دارای قفل باشد تا هرکسی داخل آن رفت و آمد نکند، فضای خشک و بدون رطوبت داشته باشد، دمای آن خنک باشد ( بین حداقل ده درجه سانتیگراد و حداکثر 28 درجه سانتیگراد)، این فضا باید عاری از هرگونه آلودگی و گرد و غبار باشد، در معرض نویز شدید برق و در نزدیکی ترانس نباشد.

البته این نکته را باید در نظر گرفت که اتاق سرور یک شرکت که داخل خود آن قرار دارد بسیار با جایی مثل دیتاسنتر متفاوت است، در دیتا سنتر ها تعداد زیادی رک بصورت منظم و در جاهای مخصوص خود قرار گرفته اند و سرور ها و تجهیزات دیگر داخل آنها نصب شده اند، ورود بدون مجوز به محدوده دیتاسنتر ها ممکن نیست زیرا اطلاعات بسیاری در آنها نگهداری می شوند که از لحاظ قانونی هم محرمانه می باشند.

پسیو-دیتاسنتر

از دیتا سنتر های معروف و بزرگ دنیا می توان دیتاسنتر ورن گلوبال در ریکاویک ایسلند، دیتاسنتر تله هاوس وست در انگلستان، موبایل هوهوت در چین، کولوس در نروژ، دوپونت فابروس در ایالت ویرجینیا در ایالات متحده، هتزنر در آلمان و… نام برد که همگی از بهترین، قدرتمند ترین و شناخته شده ترین دیتاسنتر های جهان به حساب می آیند، همچنین دیتاسنر های پارس آنلاین، تبیان، افرانت، زیرساخت، شاتل از معروف ترین دیتاسنتر های ایرانی می باشند.

کابل شبکه

کابل شبکه انواع بسیار مختلفی دارد و با توجه به شرایط و دلایل استفاده تعیین می گردد چه کابلی باید استفاده شود، کابل های شبکه در دسته بندی (category) استانداردی که به اختصار CAT گفته می شود قرار می گیرند.

پسیو-دیتاسنتر

در پسیو شبکه اولین کابل این دسته بندی CAT 1  می باشد که سرعت آن یک مگابیت می باشد و برای تلفن استفاده می شود و در انتقال دیتا در شبکه کاربرد ندارد، دسته بندی دوم  CAT 2  می باشد و در ترمینال های قدیمی استفاده می شود و سرعت انتقال داده آن 4 مگ می باشد، CAT 3  با سرعت ده مگ کتگوری بعدی می باشد، CAT 4  کابل 4 زوج مسی می باشد و امروزه به ندرت از آن استفاده می شود، CAT 5 هم دارای 4 زوج سیم مسی با سرعت 100 مگ می باشد که تحولی در انتقال داده به حساب می آمد و سرعت بسیار خوبی را در شبکه به وجود آورد، CAT 5e سرعت یک گیگ را پشتبانی می کند، CAT 6 که امروزه بسیار پر کاربرد می باشد تا سرعت 10 گیگ را پشتبانی می کند و بسیار در پیسو استفاده می شود.

CAT 6a در سال 2009 به بازار عرضه شد و سرعتی معادل 10 گیگ را دارد، CAT 7 نیز تا سرعت 10 گیگابیت را پشتبانی میکند و در شبکه های اینترانت کاربرد بیشتری دارد، در ضمن با توجه به مختلف بودن سازنده این کابل ها که معروف ترین آنها نیز نگزنس و لگراند می باشند کیفیت های ساخت متفاوت هستند در ضمن این کابل ها در پسیو شبکه همگی دسته بندی indoor و outdoor نیز دارند، که کابل های outdoor بیشتر برای دوربین های خارج از ساختمان و رادیوهای Point To Point استفاده می شود، چرا که این کابل ها به نحوی طراحی و ساخته شده اند که در نور آفتاب، سرما و گرمای شدید مقاوم هستند و آسیب نمی بینند.

پسیو-کابل کشی

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • ناهید خیری
  دسامبر 22, 2020 8:14 ق.ظ

  اگر چندین کابل شکبه داشته باشبم و فاصله سر کابل ها زیاد باشه چطوری این ها رو از هم مجزا بکنیم؟

  پاسخ
  • با سلام،
   اگر کابل کشی و پسیو به صورت اصولی انجام شده باشد، سر کابل ها لیبل می خوردند و به راحتی تفیکیک می شوند.
   در غیر این صورت باید از تستر استفاده کرد، البته در حال حاضر تسترهایی در بازار موجود است که یک طرف کابل را به دستگاه متصل کرده و قطعه دوم دستگاه را به کابل نزدیک میکنید سپس با ایجاد صدا کابلی که سر آن در دستگاه است مشخص می شود.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست