نرم افزار حسابداری محک

گزارش گیری قسمت دوم

در این نوشته به بخش دوم توضیحات گزارش گیری در نرم افزار حسابداری محک خواهیم پرداخت، در صورتی که تمایل دارید بخش  اول این نوشته را مطالعه نمایید اینجا کلیک کنید.

گزارش کلی ورود وخروج کالا-خلاصه کاردکس

شاید نیاز باشد شما یک گزارش جامع و کامل از یک کالای خاص را داشته باشید، اگر در قسمت گزارش ها و سپس کارکس کالا نرم افزار حسابداری محک وارد شوید و تهیه گزارش را بزنید، می توانید کالاها را ببینید و در این لحظه موارد زیر را در گزارش دریافت خواهید کرد.

در بالای این صفحه دو تب وجود دارد به نام موجودی ریالی و موجودی مقداری که هرکدام گزارش های خاص خود را می دهند، در تب ریالی چند سر تیتر وجود دارد مانند وارده، صادره، مانده بر اساس بهای تمام شده و… همچنین شما می توانید گزینه های دیگری را اضافه و یا حذف کنید.

ستون هایی همچون بارکد کالا، اول دوره، موجودی قبل از بازده، وارده-برگشت از فروش، وارده-تولید-ورود، وارده-رسید، وارده-کالای درآمد شده، صادره-برگشت از خرید، صادره-تولید-خروج، صادره-حواله و صادره-کالای هرینه شده.

به عنوان مثال در قسمت وارده سه بخش خرید، برگشت از فروش و سایر دیده می شود که در خرید مقدار ریالی که شما ازین کالا خریدید را نمایش می دهد، اگر کالایی فروخته شده و به هر دلیلی عودت شده باشد مقدار ریالی آن را در برگشت از فروش نرم افزار حسابداری محک می توان دید.

همچنین در پایین صفحه گزینه نمایش گردش را انتخاب کنیم بصورت ریز و خیلی جزئی گردش کالای مورد نظر را نمایش خواهد داد.

نرم افزار حسابداری محک-کاردکس

موجودی ریالی

اطلاع از موجودی ریالی کالاهایی که در انبار هستند خیلی می تواند کار آمد باشد، گزینه های مانند کالاهای موجود، کالاهای کسری، کالاهای بدون گردش، کالاهای موجودی صفر، کالاهای زیر سقف و… موارد مذکور در این قسمت از نرم افزار حسابداری محک وجود دارند و می توان مقدار آنها را به صورت ریالی گزارش گرفت.

 این گزارش بیشتر برای زمانی مناسب می باشد که میخواهید خرید بیشتری داشته باشید و یا قصد توسعه کسب و کار را دارید و میخواهید از کم و کاستی های ریالی کالاهای خود مطلع شوید.

موجودی به تفکیک انبار

اگر شما چندین انبار داشته باشید و می خواهید در مورد موجودی انبار های خود جدا از دیگر انبار ها گزارش تهیه کنید باید وارد قسمت گزارش های نرم افزار حسابداری محک بشوید و به قسمت موجودی به تفکیک انبار را باز کرده و گزارش گیری نمایید.

تصور کنید شما چند انبار دارید که دوتای آنها در فاصله های خیلی دور و خارج از شهر هستند و دیگر انبار در نزدیکی شما است، حال یک مشتری برای کالایی دارید که موجودی این کالا را در همه انبار های شما 100 عدد است.

مشتری هر 100 عدد این کالا را می خواهد و شما به وی اعلام میکنید این کالا را به این تعداد دارید و سریع در اختیار او می گذارید. حال آنکه ازین 100 عدد تنها 20 عدد در انبار نزدیک شما می باشند  و مابقی در انبار های دیگر هستند و به راحتی به آن دسترسی ندارید.

در این مورد تنها کافی بود موجودی به تفکیک انبار را در نرم افزار حسابداری محک می گرفتنید و در زمان مشخص آنها را به انبار نزدیک خود انتقال داده و یک مشتری را از دست نمی دادید.

نرم افزار حسابداری محک-موجودی به تفکیک انبار

گزارش گردش کالا

تصور کنید شما یک تولیدی لباس دارید و این لباس ها را در طرح ها،  رنگ ها و اندازه های مختلف تولید می کنید، حال به عنوان مثال قصد این را دارید که ببینید از مانتو زرد رنگ سایز 3 (یا هر جزئیاتی که مد نظر شما است) چه تعداد دارید.

وارد نرم افزار حسابداری محک می شوید و از سر برگ گزارش گیری وارد قسمت گردش جزئیات کالا می شوید کالای مورد نظر خود را که می توانید بر اساس کد، نام و انبار و… جستجو کنید را پیدا کرده و هر آنجه جزئیات در مود آن است را می توانید مشاهده کنید.

کاردکس

در معقوله انبار داری اهمیت کاردکس کالا غیر قابل انکار می باشد، حتی در انبار های بزرگ علاوه بر ثبت در نرم افزار حسابداری محک، برگه های کاردکس کالا به صورت فیزیکی در قفسه مربوط به هر کالا قرار داده می شود تا انبار بتواند با مراجعه به قفسه تعداد موجودی کالا و گردش آنرا ببیند.

کاردکس مهمترین ابزار برای کنترل ورودی و خروجی و موجودی کالا در انبار می باشد.

نرم افزار حسابداری محک-گزارش کلی ورود وخروج کالا-خلاصه کاردکس

گزارش مغایرت جزئیات کالا

این گزارش را در نرم افزار حسابداری محک به این شکل توضیح می دهیم، تصور کنید شما فروشنده لباس هستید و لباس ها را با جزئیات خاص خودشان در نرم افزار وارد نموده اید، حال می خواهید یک لباس را با جزئیات مغایرت بگیرید.

به عنوان مثال، شما از پیرآهن آبی سایز یک تعداد 100 عدد را دارید و میخواهید مغایرت آنرا بگیرید.وارد نرم افزار حسابداری محک و گزارش مغایرت جزئیات کالا می شوید و لباس مورد نظر را جستجو می کنید، حال اینجا نشان می دهد شما چه تعداد داشتید و چه تعداد فروختید.

درواقع اگر شما 100 عدد فروخته باشید مغایرتی برای شما نمایش داده نخواهد شد، ولی اگه شما 70 عدد فروخته باشید و طبعتا باید 30 عدد دیگر موجودی داشته باشید ولی 20 عدد موجودی دارید و این مغایرت است.

جستجو در گردش صندوق

این مورد در نرم افزار حسابداری محک برای بررسی موارد قبلی به کار می رود، به عنوان مثال شما یک فروشگاه دارید و یک مشتری از شما دو کالا را خرید میکند مجموعا دویست هزار تومان و آنرا  بصورت نقدی پرداخت می کند.

پس از چندروز مشتری مدعی می شود قیمت کالا را اشتباه حساب کرده اید و مبلغ بیشتری را از او گرفتید، در این زمان شما باید فروشی که برای وی ثبت کرده اید را جستجو کنید و پس از پیدا کردن کاملا مشخص خواهد شد آیا اشتباهی رخ داده است یا خیر.

لازم به ذکر است شما زمانی که فروشی را در نرم افزار حسابداری محک ثبت می کنید همان زمان از شما می پرسد این فروش نقدی است و وارد صندوق می شود و یا از طریق کارت وارد حساب بانکی می شود.

نرم افزار حسابداری محک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست